W środy konta w bankach i SKOK-ach będą darmowe

Nowe przepisy o bezpłatnym koncie bankowym

Dnia 8 sierpnia 2018 roku wchodzi w życie nowe prawo, które umożliwia założenie darmowego konta bankowego przez konsumentów nie mający dotychczas dostępu do tego rodzaju usług. Klienci będą mogli zawrzeć umowę na rachunek podstawowy zarówno w instytucjach bankowych, jak i tych spoza sektora czyli w SKOK-ach.
Dzięki bezpłatnemu dostępowi do swojego konta osoby, które uzyskały skorzystały z usługi mają sposobność wykonywać następujące transakcje, które nie podlegają opłatom wpłaty i wypłaty ta każe polecenia zapłaty oraz przelewu.
Są to podstawowe operacje, które pozwolą na: realizowanie przelewów z użyciem karty płatniczej, otrzymywanie dochodów bezpośrednio na wskazany rachunek, dokonywanie zakupów, również za pośrednictwem internetu czy opłacanie rachunków za media, prąd telefon itp.

Darmowe rachunki bankowe ale z ograniczeniami

Mężczyzna trzyma kartę kredytową
Co środę klienci będą mogli założyć rachunki podstawowe za 0 zł

Bezpłatne dokonywanie poleceń przelewów oraz zapłaty będzie nieobciążone żadnymi opłatami jeśli nie przekroczą one liczby pięciu. Dotyczy to także zleceń stałych. Po przekroczeniu ów limitu, posiadacz konta bankowego będzie miał obowiązek uregulować opłatę za każdy następny przelew czy polecenie zapłaty dla wybranego rachunku. Walutą związaną z oferowanym kontem jest tylko złoty polski. Z świadczonymi usługami nie może zostać połączony żaden produkt kredytowy. Wykonywane transakcje zaś będą mogły być realizowane jedynie za pomocą kart płatniczych nie kredytowych. Za wydanie tej karty, zgodnie z nowymi przepisami prawa, nie może zostać pobrana żądna opłata. Ponadto każdy bank jest zobowiązany do informowania swoich klientów o zachodzących zmianach w systemie płatności lub wysokości stawek. Jeśli natomiast właściciel konta znajdzie atrakcyjniejszy produkt od dotychczasowego, może w każdej chwili przenieść swój rachunek do innego banku lub SKOK-u.

Obowiązek nadany przez Unię

Choć projekt ustawy był gotowy pod koniec 2016 roku, rząd umożliwił instytucjom bankowych i pozabankowym dostosowanie się do nowego prawa, stąd przygotowawczy okres 18-to miesięczny nim ostatecznie przepisy weszły w życie. Obowiązek wprowadzenia zmian wynika z unijnej dyrektywy. Choć to bardzo trafne rozwiązanie, nie należy się łudzić iż rachunek umożliwi nam bardziej skomplikowane operacje bankowe. Warto pamiętać, iż to rachunek podstawowy, a korzystnie z niego będzie nieodpłatne jedynie przy zachowaniu określonych warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *