Zainteresowanie kredytami hipotecznymi nie słabnie

Wydawać by się mogło, że to rok 2017 stanie się znaczącym pod względem liczby zaciągniętych kredytów hipotecznych. Jednak wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie wieloletnimi zobowiązaniami w banku nie słabnie. Ba, w tym roku może nawet paść rekord ustanowionych hipotek. Precyzyjną takiego stanu rzeczy jest rosnąca zdolność kredytowa Polaków oraz atrakcyjne stopy procentowe, który na danym poziomie mogą utrzymać się jeszcze przez kilka lat.

Boom mieszkaniowy

Ostatnie raporty finansowe wskazują, że głównym powodem stale rosnącego popytu na kredyty mieszkaniowe jest wyższa niż jeszcze kilka lat temu zdolność kredytowa. Wszelkie szacunki wskazują na to, iż Polacy uzyskują większe dochody niż jeszcze kilka lat temu. Co więcej, program 500+ także pozwolił na odłożenie nieco środków potrzebnych do zebrania wkładu własnego.
Wraz ze wzrostem liczby przyznawanych kredytów hipotecznych nastąpił także znaczący skok cen za nieruchomości. Wszystko więc napędza się jak koło – wysokie ceny lokali pociągają za sobą więcej zawartych kredytów hipotecznych i odwrotnie.

Kredytobiorców nie zraża także konieczność wyłożenia wkładu własnego. W większości instytucji bankowych dochodzi on do 20% wartości nieruchomości. Zakładając, że chcemy kupić mieszkanie za 300 000 zł, ów wkład winien wynosić 60 000 zł. Ponadto im jest on wyższy będzie tym większa szansa na uzyskanie zobowiązania finansowego. Niektóre z banków przystają wprawdzie na minimalny wkład własny 10%, ale wówczas koszt obsługi kredytu jest rośnie.

Niskie stopy procentowe zachęcają

Decydując się na kredyt hipoteczny nasze raty będą dziś o 20% niższe niż jeszcze przed sześcioma laty. Wówczas Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o nie podnoszeniu stóp procentowych jeszcze przez kolejne czas. Dzięki temu już od kilkudziesięciu miesięcy przeciętny kredytobiorca może zaoszczędzić rocznie prawie 11 tysięcy złotych, jak podaje analityk Open Finance. Ponadto wielu klientów ułatwia sobie spłatę długu konsolidując kredyt hipoteczny z innymi formami zobowiązania. Trend, który obserwujemy od roku 2012, kiedy to raty kredytów zaczęły widocznie spadać, może jednak się odwrócić. Dlatego te osoby, które obecnie mogą zaoszczędzić na niższych kosztach kredytu hipotecznego, winny te odłożone środki zachować na czas, gdy przyjedzie im płacić znacznie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *