Sposób na wyjście z zadłużenia

Wszyscy wiemy jak poważnym stanem jest spirala zadłużenia. Zaczyna się zwykle niewinnie, czasem od niewielkich wydatków. Potem stopniowo rośnie i karmi się naszymi codziennymi potrzebami. Nim się obejrzymy tkwimy w długach tak głęboko, że nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez pożyczania pieniędzy. Tak powstaje pętla stworzona z naszych długów, która stopniowo zaciska się odbierając nam poczucie stabilności finansowej, pozbawiając godności i radości z życia.

Pierwsze oznaki spirali zadłużenia

Jednym z pierwszych objawów tej jakże niebezpiecznej choroby, jaką jest zadłużenie, jest brak środków na spłatę zobowiązania. Choć brzmi to w sposób oczywisty, nie wszyscy dłużnicy, którzy znajdują się w podobnej sytuacji są w stanie nie brnąć w nią dalej. Przecież nie mogą odpuścić sobie pewnych wydatków, chcą nadal żyć tak jak dotychczas, więc nie dokonują żadnych zmian w sposobie prowadzenia domowego budżetu. Łatwiej jest wziąć kolejny kredyt bądź pożyczkę. Dochodzi do drugiej fazy, czyli zaciągania zobowiązań na spłatę zadłużenia. W pierwszej chwili wydaje się to bardzo korzystnym rozwiązaniem, bądź co bądź jesteśmy pod medialnym wpływem i sądzimy, że udało nam się złapać naprawdę tanią okazję. Rodzi się mylne przekonanie, że jedną pożyczką będziemy spłacać poprzednią, a to złudne myślenie nie pozwala nam się zatrzymać i wykonać jakiekolwiek kroku w stronę uporządkowania swoich wydatków. Tracimy płynność finansową, a wraz z nią grunt pod stopami. Okazuje się, że nie jesteśmy w stanie spłacić kolejnej pożyczki przeznaczonej na spłatę tej pierwszej i poszczególne kręgi spirali oplatają nas szczelnie pozbawiając logicznego myślenia.

Odzyskanie równowagi

Stop pożyczkom przez internet
Choć sytuacja wydaje się beznadziejna, pierwszym ważnym krokiem jest zaprzestanie zaciągania popularnych chwilówek. Pożyczki przez internet nie powinny służyć na spłatę zaległego zobowiązania. Pamiętajmy, że oprocentowanie takich pożyczek jest bardzo wysokie, a ich celem jednorazowe zaspokojenie potrzeb. Stanowią dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy pojawia się nagły wydatek, nie w przypadku problemu zadłużenia. Dlatego bez względu na stopień spirali zadłużenia, pod żadnym pozorem nie możemy skusić się na kolejną chwilówkę.

Firmy windykacyjne
Istnieje wiele firm windykacyjnych, które nie będą patrzyły jak dłużnik wykrwawia się ze swoich pieniędzy lecz wspomogą go w spłacaniu zadłużenia. Istotna jest, jak pisze w swojej książce “Zawodowy Windykator” Markus Marcinkiewicz prawidłowa negocjacja, a nie stawianie ultimatum przez dłużnika. Bowiem to on znajduje się w tej trudnej sytuacji i on w świetle prawa nie zastosował się do obowiązujących przepisów terminowego zwrotu swojej należności. Nie chodzi tu o to by pokazać ludziom tkwiącym w spirali zadłużenia, gdzie jest ich miejsce by ich jeszcze bardziej “dobić” i ogołocić z wszystkich środków. Cała sztuka opiera się na umiejętnym dogadaniu się z firmą windykacyjną, tak by dłużnicy mogli spłacać raty na tyle niskie by normalnie funkcjonować. Oczywiście będzie to wymagało dyscypliny, znaczącego ograniczenia wydatków, lecz może wyprowadzić z długu wiele ofiar własnej nieumiejętnej gospodarki finansowej.

Konsolidacja długu
To rozwiązanie powinno być dostępne tylko w sytuacji, gdy dłużnik nadal posiada płynność finansową, lecz z powodu długu obawia się jej utraty. Kredyt bądź pożyczka konsolidacyjna to wszakże również kolejne zobowiązanie finansowe. Oferowana jet przez banki, lecz nie służy do konsolidacji chwilówek czyli popularnych pożyczek przez internet. Podstawowymi zaletami konsolidacji posiadanego zadłużenia jest spłata jednej raty zamiast kilku wynikających z zaciągniętych kredytów, dłuży okres kredytowania oraz niższe comiesięczne wydatki na spłatę długu. Banki oferują taką fuzję zobowiązań finansowych jedynie tym, którzy posiadają stabilną sytuację finansową.

Rozsądne gospodarowanie domowym budżetem
Choć brzmi to jak banał, rozsądne planowanie wydatków jest pierwszym krokiem, który powinniśmy uczynić w celu wyjścia ze spirali długów. Oczywiście, pojawi się zaraz pytanie: jak tego dokonać, gdy długi pochłaniają wszystkie nasze wydatki? Jednak nikt nie powiedział, że to będzie łatwe, musimy wreszcie zdać sobie sprawę, że to my sami doprowadziliśmy do sytuacji, w której się znajdujemy. Skoro nasze myślenie i postępowanie okazało się tak nieskuteczne, że znaleźliśmy otaczają nas długi, czas radykalnie je zmienić. Czas zrobić poważny plan finansowy, zdyscyplinować się i notować wszystkie wydatki. Sporządzić listę rzeczy niezbędnych i usunąć z niej te, które choć na pierwszy rzut oka wydawały się potrzebne jak tlen do życia, są w gruncie rzeczy mniej istotne. To od nas zależy jak szybko chcemy wyjść ze spirali długów. Nie obrażajmy się na cały świat i nie litujmy nad sobą, czas przystąpić do działania. Nie będzie łatwo, lecz wiele przypadków rodzin żyjących ze świadomością, że czeka ich egzekucja komornicza, które z sukcesem wyszły z zadłużenia, jest dowodem, że proce ten jest możliwy choć wieloletni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *