Czy czeka nas gorszy rok finansowy?

Eksperci bankowi przypuszczają, że rok 2017 będzie groszy pod względem finansowym w stosunku do minionego. Według komisji Nadzoru Finansowego spadek ten może sięgać nawet 12,3%. Może być to spowodowane między innymi ubiegłorocznym jednorazowy zysk ze sprzedaży udziałów w Visa Europe. Z drugiej strony KNF w swoim opracowaniu dotyczącym planów finansowych banków komercyjnych w Polsce zaobserwowała, że banki przyjmują wzrost odsetek o 6,3% (wynik z tytułu opłat i prowizji o 6,5%). Zatem wg zapowiedzianych planów wszelkie koszty działania powinny zwiększyć się o 4,1%.

Banki komercyjne w Polsce zamierzają kontynuować rozwój akcji kredytowej na stabilnym poziomie w 2017 roku. Główną siłą napędzającą wzrost mają być kredyty spoza sektora finansowego, podobnie jak w ubiegłym roku. Wysokość tych kredytów ma się zwiększyć nawet o 5,9%. Ponadto banki przewidują, że w tym roku kredyty dla przedsiębiorców wzrosną nawet o 10,2% i dotyczy to nie tylko jednoosobowych działalności gospodarczych, ale także małych i średnich firm (o 9,1%) oraz dużo większych przedsiębiorstw (11,6%).

Komisja Nadzoru Finansowego informuje, że może również nastąpić niewielki wzrost kredytów dla nieruchomości mieszkaniowych, o 0,8%. Oczywiście, jednocześnie podobnie jak w roku 2016, kredyty we frankach będą wygaszały. Lokaty z sektora niefinansowego powiększą się przypuszczalnie o 5% (osób prywatnych o 5,2%), w przypadku przedsiębiorstw o 4,6%. Z kolei depozyty w sektorze finansowym mają się obniżyć nawet o 8%.

Czekają nas zatem istotne zmiany w bankowości komercyjnej. Czy odbiją się pozytywnie na kredytobiorcach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *